وبلاگ - آخرین اخبار

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکت، دومین دوره‌ی آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با حضور دکتر محمد امید معاون توسعه‌ی روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، دکتر عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، مهندس سعید جعفری و دکتر محمود عسکری آزاد مدیرعامل و رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت، معاونان و مدیران ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، شرکت‌کنندگان در این دوره‌ی آموزشی و جمعی از مقامات کشوری و لشکری آغاز به‌کار کرد.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در آیین افتتاحیه‌ی این دوره‌ی آموزشی، با اشاره به ایجاد ۱۰ هزار طرح اشتغال‌زایی توسط این بنیاد در سال گذشته، از راه‌اندازی و بهره‌برداری از ۳۰ هزار طرح اشتغال‌زایی دیگر در سال جاری براساس سیاست‌گذاری و تأکیدات رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، خبر داد.

مهندس جعفری ۲۵ استان، ۱۵۵ شهرستان و ۶ هزار روستا را مناطق هدف اجرای این ۳۰ هزار طرح اشتغال‌زایی ذکر و تصریح کرد: برگزاری دومین دوره‌ِی آموزشی تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت به منظور و با هدف تأمین و پرورش تعداد تسهیل‌گران مورد نیاز برای ایجاد این تعداد طرح‌ اشتغال‌زایی در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این تعداد طرح ‌اشتغال‌زایی با قابلیت ایجاد بیش از ۸۴ هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی و محروم، ضمن ایجاد اشتغال پایدار، نقش عمده‌ای در رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مردمان این مناطق دارد.

مهندس جعفری با اشاره به اقتدار ایران در سطح منطقه و جهان گفت: آن‌چه امروز در صحنه‌ی امنیت و اقتدار کشور شاهد هستیم، که تحسین حتی دشمنان نظام را برانگیخته است، نتیجه‌ی ایثار و جان‌فشانی‌های مردمی است که در ۴۰ سال گذشته از جان و مال خود گذشته‌اند.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ادامه داد: بخش اقتصادی کشور نیز باید این‌چنین مقتدر و توانمند باشد. متأسفانه در حوزه‌ی اقتصاد دچار مشکلاتی هستیم. با وجود پیشرفت‌های چشم‌گیر و غیرقابل کتمان کشور که حتی قابل قیاس با پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیست، اما هم‌چنان شاهد برخی مشکلات اقتصادی و عدم توزیع عادلانه و منصفانه‌ی امکانات، فرصت‌ها و درآمدها هستیم.

مهندس جعفری با تأکید بر مردمی کردن اقتصاد، اظهار داشت: نگاه، رویکرد، سیاست‌ها، برنامه‌ها، راهبردها و اقدامات ما در حوزه‌های اقتصادی نیاز به یک بازنگری اساسی دارد. وجود برخی محرومیت‌ها در کشور زیبنده‌ِی مردم این سرزمین نیست و باید برای رفع این معضل، برنامه‌ریزی کنیم. این مهم انجام نمی‌شود مگر این‌که با تکیه بر توانایی‌های جوامع محلی و با یک نگاه شبکه‌ای، تعاملی و ارزش‌آفرینی بتوانیم روش‌های نوین و مؤثر را به‌کار ببریم. با شناخت اصولی از پدیده‌ی محرومیت و با نگاهی هدفمند و جهادی و بهره‌گیری از دانش روز و تجربه‌ی دیگر کشورها می‌توانیم فقر را در کشور ریشه‌کن کنیم.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: در همین راستا، بنیاد برکت‌ِ با توجه به سیاست‌ها و راهبردهای ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و دکتر محمد مخبر رییس ستاد، مبحث الگوهای اجتماع‌محور در حوزه‌ی اشتغال‌زایی را در دستور کار خود قرار داده است. ایجاد اشتغالِ منجر به تأمین معیشت پایدار، یکی از مؤثرترین عوامل رفع محرومیت در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته است.

مهندس جعفری با تأکید بر این‌که سال گذشته شاهد یک دگرگونی و تغییر در حوزه‌ی اشتغال‌زایی بودیم، تصریح کرد: در سال گذشته با ۲۰۰ تسهیل‌گر، موفق به راه‌اندازی ۱۰ هزار طرح اشتغال‌زایی با قابلیت ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی در ۱۵ استان و ۸۰ شهرستان شدیم.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، تسهیل‌گران را به نوعی رسولان و پیام‌آوران توسعه و پیشرفت و رشد و ترقی جوامع محروم و روستایی خواند و خطاب به شرکت‌کنندگان دومین دوره‌ی آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی گفت:‌ با حضور شما تسهیل‌گران، چرخ اقتصاد در این مناطق می‌چرخد و جوامع محلی به سوی توسعه‌ی پایدار هدایت می‌شوند.

گفتنی است، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای مأموریت‌های محول شده از سوی ستاد اجرایی و با هدف توسعه‌ی اشتغال پایدار در مناطق محروم، دومین دوره‌ی آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی را با حضور ۲۱۰ شرکت‌کننده از ۲۵ استان کشور برگزار می‌کند.

۲۱۰ شرکت‌کننده‌ی حاضر در این دوره‌ی آموزشی، از میان ۱۶۵۰ داوطلب اولیه و پس از قبولی در آزمون کتبی و پذیرش در مصاحبه، برگزیده شده و به مدت دو هفته مهارت‌های تسهیل‌گری اقتصادی- اجتماعی را فرامی‌گیرند.

تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به عنوان حلقه‌های ارتباطی این بنیاد با مردم و دست‌اندارکاران اشتغال‌زایی در مناطق محروم، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی هم‌چون کارآفرینی، نحوه‌ی ارتباط مؤثر با متقاضیان اشتغال، رهیافت‌های مشارکت، شناسایی جامعه‌ی مخاطبان هدف، آیین‌نامه‌ها و طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد، تسهیل‌گری اشتغال و طرح‌های کسب‌وکار، تهیه‌ی مقدمات و ابزار تسهیل‌گری، و … را در قالب ۸۰ ساعت، آموزش می‌بینند.

هم‌چنین ۲۰ ساعت آموزشی نیز برای آشنایی هر چه بیش‌تر شرکت‌کنندگان با سیاست‌ها و رسالت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد برکت و مفاهیم حقوقی و مبانی اخلاقی و حرفه‌ای پیش‌بینی شده است.

تبیین و تشریح طرح‌ها، آیین‌نامه‌ها و مدل‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از دیگر بخش‌ها و محورهای دومین دوره‌ی آموزش تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی است.

شرکت‌کنندگان پس از گذراندن دوره‌ی ۲ هفته‌ای آموزش، به عنوان تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، مفاهیم و مبانی آموخته‌شده را در چهارچوب طرح‌ها و آیین‌نامه‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت به شکل عملی اجرا و پیاده‌سازی می‌کنند.

تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای راه‌اندازی، بهره‌برداری، تثبیت و پایداری کامل هر طرح اشتغال‌زایی، به طور معمول ۳ سال وقت صرف می‌کنند و پی‌گیر و ناظر هستند.

۲۰ تن از اساتید به‌نام و طراز اول مجامع دانشگاهی کشور، برگزاری دوره‌های پیش‌بینی شده در دومین دوره‌ی آموزش تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را بر عهده دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *